Terränganpassad konstruktion
Stabiliserande 3D Guidance System™
Energigivande FF Blast™ Plus-stötdämpning
Slittålig gummiyttersula för ojämn terräng
Känn den perfekta kombinationen mellan dämpning och stabilitet med trailskorna GT-2000 13 från Asics – framtagen för terränglöpare som är ute efter komfort och stöd.
Dess ventilerande ovandel är konstruerad i slittålig mesh för en säkrare passform som effektivt låser fast foten. Den tunna, lätt vadderade plösen är fastsydd i sidorna för att eliminera störande moment under löprundan. Hälkappan har riklig vaddering med en utsvängd krage som minskar trycket på hälsenan.
Den uppdaterade mellansulan är helt uppbyggd i FF Blast™ Plus-skum som tillsammans med PureGEL™-tekniken i hälen skapar mjuk och skön stötdämpning med en energigivande känsla. Skorna är framtagna med 3D Guidance System™-teknik som med hjälp av en bredare bas ger suverän stabilitet och naturligare fotisättning i varje löpsteg. Till skillnad från tidigare modeller så har version 13 även fått bättre dämpning i framfoten.
Dess terränganpassade yttersula är gjord med strategiskt utplacerat AHAR-gummi för förlängd hållbarhet och ger optimalt markgrepp på varierande underlag.
Övrig information
Artikelinformation
Produktnummer: 1574637
Leverantörens produktnummer: 1012B749
Artikelnummer: 157463701-NATURE BATHING/PEARL PINK
Kategorier: DamLöpningAsicsSkorLöparskorTrailskor
Tillverkare: Asics Sverige AB
Tillverkaradress: Johan Willins gata 8, 416 64 , Göteborg, SE
Kontakt tillverkare: https://www.asics.com/se/sv-se/